Serotonin je organski hemijski spoj koji je odgovoran za mnoge važne funkcije u ljudskom organizmu. Pored toga što je tkivni hormon, također služi kao ključni neurotransmiter u središnjem nervnom sistemu. Šta tačno serotonin radi? Kako možemo podržati njegovu proizvodnju? Kako se serotonin razlikuje od dopamina? Odgovore na ova i druga pitanja pronaći ćete u nastavku!
Šta je serotonin?
Serotonin je biogeni amina koji se sintetizira u ljudskom organizmu iz triptofana, koji se unosi hranom. Često nazivan “hormonom sreće,” serotonin također ima složenije ime: 5-hidroksitriptamin ili 5-HT. Proizvodi se periferno u sluzokoži crijeva i krvnim pločicama (trombocitima) kao i u središnjem nervnom sistemu, konkretno u raphe jezgrama i pinealnoj žlijezdi. Otkriven u 1940-im godinama, serotonin je od tada bio predmet mnogih istraživanja. Tada je potvrđena njegova prisutnost u središnjem nervnom sistemu i uloga kao neurotransmitera.
Funkcije serotonina
Popularno ime “hormon sreće” potiče od uticaja serotonina na poboljšanje raspoloženja, san, apetit i kognitivne funkcije. Serotonin nam omogućava da osjećamo zadovoljstvo i radost. Njegova najvažnija uloga je u neurotransmisiji unutar nervnog sistema, s tim što se 5-HT receptori nalaze i u probavnom traktu, kao što su u neuronima submukoznih i mišićnih pleksusa, glatkim mišićnim stanicama i enterocitima.
Serotonin igra ključnu ulogu u prenosu impulsa između ćelija u nervnom sistemu. Odgovoran je za slanje nervnih signala širom tijela. Također, adekvatan nivo serotonina pozitivno utiče na raspoloženje, omogućavajući osjećaj radosti i sreće, te može pomoći u smanjenju anksioznosti.
Da li su ovo jedine funkcije serotonina?
Definitivno ne. Serotonin također igra ulogu u probavi i funkcioniranju gastrointestinalnog sistema. Može regulirati krvni pritisak i zgrušavanje, kao i održati odgovarajuću tjelesnu temperaturu. Štaviše, serotonin je značajan za regulaciju apetita i procese vezane za san i budnost.
S obzirom na funkcije i ulogu serotonina, može se postaviti pitanje kako podržati organizam u proizvodnji ovog spoja.
Kako podržati proizvodnju serotonina? Izvori triptofana u ishrani, prekursora serotonina
Najvažniji način za podršku organizmu u održavanju ispravnih nivoa serotonina je pravilna ishrana. Serotonin se proizvodi iz egzogenog aminokiseline triptofana, koji se mora unositi hranom jer ga tijelo ne može sintetizirati samostalno. Ovaj proces uključuje hidroksilaciju triptofana u 5-hidroksitriptofan, a zatim njegovu dekarboksilaciju. Stoga, jedan od načina da podržimo organizam u povećanju i održavanju odgovarajućih nivoa serotonina je povećanje unosa triptofana kroz hranu.
Koja hrana sadrži triptofan?
Triptofan se nalazi u životinjskim i biljnim proizvodima. Prisutan je u velikim količinama u jajima, mesu i njegovim proizvodima, ribi i mliječnim proizvodima. Posebno značajni izvori uključuju pileće grudi, svinjski file, losos, tuna, svježi sir, pileća jetra i skuša. Među biljnim izvorima, značajne količine triptofana mogu se naći u soji, lanenim sjemenkama, sjemenkama bundeve, sjemenkama suncokreta, bademima, kikirikiju, kakau i ovsenim pahuljicama. Suprotno popularnom vjerovanju, čokolada nije glavni izvor triptofana koji povećava serotonin; meso, sir i orašasti plodovi sadrže mnogo više.
Istraživači navode da se oko 85% triptofana veže za plazma proteine, a samo 15% prelazi krvno-moždanu barijeru, pri čemu samo 1% prolazi kroz daljnje transformacije uz prisustvo gvožđa, cinka, magnezijuma i vitamina B6 kako bi se formirao serotonin. Stoga, za povećanje nivoa serotonina, važno je osigurati adekvatan unos triptofana, uz druge vitamine i minerale ključne za ovaj proces.
Kako još može biti podržana proizvodnja serotonina?
Pored ishrane, druge metode mogu pomoći u održavanju odgovarajućih nivoa serotonina. Jedan važan aspekt je izloženost sunčevoj svjetlosti. Nedostatak dovoljno sunčeve svjetlosti može smanjiti nivoe serotonina. Isto važi i za visoke nivoe stresa i nedostatak fizičke aktivnosti.
Ako održavamo zdravu, uravnoteženu ishranu bogatu triptofanom, vitaminima i mineralima, te se upuštamo u fizičku aktivnost i racionalno izlaganje suncu, možemo podržati svoje tijelo u sintezi serotonina.
Essensey L-Tryptophan Suplement
Essensey nudi prehrambeni dodatak koji sadrži L-triptofan. Ovaj proizvod sadrži 1000 mg L-triptofana po dnevnoj dozi i dostupan je u kapsulama od celuloze, lakim za gutanje, pogodnim za vegetarijance. Ovaj dodatak sadrži egzogenu aminokiselinu L-triptofan, prekursora melatonina i serotonina.

Važno je napomenuti da suplementi ne bi trebali biti korišteni kao zamjena za raznoliku ishranu.
Serotonin naspram dopamina – Sličnosti i razlike
Kao što je spomenuto, serotonin se često naziva hormonom sreće zbog svog pozitivnog uticaja na raspoloženje i osjećaj zadovoljstva i radosti. Šta je dopamin i koja je njegova uloga?
Poput serotonina, dopamin je biogeni amina i također se često naziva “hormonom sreće” ili “hormon nagrade.” Obavlja različite funkcije u zavisnosti od toga gdje djeluje, kao što je uticaj na nivoe uzbuđenja kod ljudi i saradnja s noradrenalinom u sistemu nagrade u mozgu. Moglo bi se reći da su serotonin i dopamin “sestre” odgovorne za različite procese, ali surađuju kako bi održali ravnotežu u tijelu. Serotonin nam omogućava da osjećamo radost i reguliše raspoloženje, dok dopamin utiče na užitak i jača našu motivaciju.
Oba spoja su ključna za pravilno funkcionisanje cijelog tijela. Uticaj serotonina i dopamina na dobrobit, raspoloženje i osjećaj radosti je neprocjenjiv. Važno je podržati tijelo u održavanju odgovarajućih nivoa serotonina i dopamina, prvenstveno kroz uravnoteženu ishranu koja pruža adekvatan triptofan i fizičku aktivnost. Triptofan je također dostupan u obliku prehrambenih dodataka, što može dodatno podržati tijelo.
Reference:
Krajewska, Katarzyna, i Angelika Słowińska. “Uticaj prenatalne izloženosti inhibitorima ponovnog preuzimanja serotonina na razvoj poremećaja iz spektra autizma.” Psychiatry and Clinical Psychology 17.1 (2017): 57-62.
Kloza, Monika, et al. “Teorija serotonina i plućna arterijska hipertenzija.” Advances in Hygiene and Experimental Medicine 68 (2014): 738-748.
Markowicz-Narękiewicz, A. E. (2011). Odnos između izlučivanja neurotransmitera i razvoja mentalnih poremećaja – Detaljan primjer depresije. Neurokognitivna patologija i zdravlje, 55-59.
Stępień, Agnieszka, et al. “Uloga triptofana i serotonina u patogenezi i liječenju sindroma iritabilnog crijeva.” Folia Medica Lodziensia 41.2 (2014): 139-154.
Goluch Z., Haraf G.,Teleszko M., Components of the Diet and Their Food Sources Necessary for the Synthesis of Selected Neurotransmitters Affecting Mental Health, [in:] Psychology and Dietetics – Inseparable Connection. Latest Reports. Ed. Fichny J., Sienkiewicz M., Łódź 2019, p. 6.